Etkinlikler

6. Uluslararası Teknik Tekstiller Kongresi

08 Ekim 2015

Dokuz Eylül Üniversitesi Tekstil Mühendisliği tarafından 2002 yılından bu yana düzenlenen Uluslararası Teknik Tekstiller Kongresi 14-16 EKim 2015 tarihleri arasında İzmir'de gerçekleştirilecek. Kongrede teknik tekstiller alanında ulusal ve uluslararası bir çok uzman, akademisyen, üretici ve tüketici bir araya gelecek. Etkinlik İzmir Wyndham Otel'de gerçekleşecek olup, internet üzerinden online kayıt yapılabilecek. Organizasyon süresince akşamları da kokteyl, gala yemeği ve sosyal programlar ile ziyaretçiler arasında iletişim ağları kurulmasına destek verilecek.

6. Uluslarası Teknik Tekstiller Kongresi'nin web sitesine aşağıdaki linkten ulaşılabilir.

http://www.ittc2015.com/tr/

Haberler

ERANET INCOMERA 2016 Çağrısı Açıldı

15 Şubat 2016

ERA-NET INCOMERA kapsamında, Nanobilim, Nanoteknoloji, Malzeme ve Yeni Üretim Teknolojileri ile ilgili alanlardaki Ar-Ge projelerinin destekleneceği bir çağrı başlatılmıştır.

Çağrıya katılan ülkeler arasından en az iki sanayi kuruluşunun yer aldığı projelerin desteklenmesine öncelik verilecek ve bir projenin seçilebilmesi için en az iki ülke tarafından desteklenmesi gerekecektir.

ÇAĞRI KONULARI

Çağrı kapsamında aşağıda belirtilen konularda “laboratuvar prototipi aşaması tamamlanmış ve pilot üretim ve/veya son kullanıcı tarafından kullanılabilecek ürün oluşturma aşamasına gelmek için yapılacak Ar-Ge çalışmalarını içeren projeler” için başvuru yapılması beklenmektedir:

Nanobilim ve nanoteknolojiler – Maddenin nano seviyede çalışılması ve işlenmesi; yeni ürün üretilmesinde uygulanması, üretim süreçlerinin geliştirilmesi.

Malzeme – Yeni ürün ve süreçler için yenilikçi ve akıllı malzemeler kullanımı. Örneğin: polimerik (filmler vb.) veya seramik veya metal tabanlı, yapılandırılmış (tekstil vb.) veya katmanlı (kompozitler vb.) veya malzemenin iyileştirilmesi (kaplama vb.).

Yeni Üretim Teknolojileri – Güvenlik ve çevre gereklerini yerine getirecek şekilde yeni üretim teknolojileri geliştirilmesi. (laboratuvar prototip üretim sürecinden pilot üretim sürecine kadar)  

ÇAĞRIYA KATILAN ÜLKELER:

Türkiye, Belçika (Wallonia Bölgesi), Fransa (Alsace ve Nord-Pas de Calais-Picardie Bölgeleri), Almanya, İzlanda, Yunanistan (Western Greece), İtalya (Piemonte Bölgesi), Romanya ve İspanya’dır.  

Detaylı bilgiye ulaşmak için; http://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/incomera-2016-cagri-metni.pdf

TÜBİTAK 1501 Sanayi Ar-Ge Destekleme Programı ve TÜBİTAK 1505 Üniversite Sanayi İşbirliği Destek Programı Bilgilendirme Semineri

20 Ocak 2016

22 Ocak 2016 Cuma günü 09.30 - 12.30 saatleri arasında, Ege İhracatçı Birlikleri Hizmet Binasında TÜBİTAK 1501 Sanayi Ar-Ge Destekleme Programı ve TÜBİTAK 1505 Üniversite Sanayi İşbirliği Destek Programı bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilecektir. Söz konusu toplantıya katılım ücretsiz olup başvurular aşağıda yer alan bağlantı aracılığı ile online olarak alınmaktadır.

http://www.egeliihracatcilar.com/anketler/seminer/TUBITAK_22012016/seminer.asp

 

KOSGEB Destek Programları Bilgilendirme Semineri

06 Ocak 2016

11.01.2016 Pazartesi günü Ege İhracatçı Birlikleri konferans salonunda KOSGEB Destek Programları Bilgilendirme Semineri gerçekleştirilecektir. Güncel KOSGEB destek programları hakkında ayrıntılı bilgilendirme KOSGEB İzmir Kuzey Müdürlüğü Müdürü Dr. Özgür Armaneri’nin sunumlarıyla gerçekleştirilecektir.

Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek seminer, konuyla ilgili tüm katılımcılara açıktır.

 Kayıt için ;

http://www.egeliihracatcilar.com/anketler/seminer/KOSGEB_Destekleri_11012016/seminer.asp

ITMA 2015 FUARINDAN İZLENİMLER

14 Aralık 2015

Dört yılda bir 9 Avrupa Ülkesi’nden birinde düzenlenen ITMA fuarı; bu yıl İtalya’nın Milano Kentinde düzenlendi. Alanında dünyanın en büyük ihtisas fuarlarından birisi olan ‘ITMA 2015 Fuarı 12-19 Kasım 2015 tarihleri arasında 1.500’den fazla firma ve 100.000’e yakın ziyaretçinin katılımıyla Milano’da Fiera Milano Rho fuar alanında gerçekleşti.

Tekstil – Konfeksiyon – Kimya ve İplik Bölümlerinden oluşan ITMA 2015 fuarı tekstil teknolojisindeki gelişmeleri yine gözler önüne sermiştir. Eğirme, örme, boyama, baskı, terbiye, dokuma ve nonwoven dâhil olmak üzere toplam 19 sektördeki en son teknolojilerin görüldüğü Tekstil ve Konfeksiyon Makinaları Fuarı’nda “Sürdürülebilir Yenilikler”, “Eğitim&Araştırma” odaklı platformların yer aldığı görülmüş, konferans ve çalıştaylar düzenlenmiştir.

İzmir Kalkınma Ajansı ve Ege İhracatçı Birlikleri’nin destekleriyle yürütülmekte olan ‘Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi’ projesi kapsamında;Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi (TEKSMER) ITMA'yı ziyaret etti.

Firmaların yanı sıra, farklı ülkelerden  dünyaca tanınmış 39 Araştırma Eğitim Kurumu tekstil endüstrisi için yeni teknolojileri ve yenilikçi araştırma yeteneklerini ziyaretçilere sunmuşlardır.

”Sürdürülebilir İnovasyon Sanatına Hakim Ol” sloganı ile fuarda en çok vurgulanan tema “Sürdürülebilir İnovasyon” olmuş, günümüzün trendlerine uygun olarak sürdürülebilirliğin sağlanması için gerekli yeniliklere ışık tutmuştur.  

kaynak: ITMA fuar resmi web sitesi (www.itma.com)