Haberler

KOSGEB Destek Programları Bilgilendirme Semineri

06 Ocak 2016

11.01.2016 Pazartesi günü Ege İhracatçı Birlikleri konferans salonunda KOSGEB Destek Programları Bilgilendirme Semineri gerçekleştirilecektir. Güncel KOSGEB destek programları hakkında ayrıntılı bilgilendirme KOSGEB İzmir Kuzey Müdürlüğü Müdürü Dr. Özgür Armaneri’nin sunumlarıyla gerçekleştirilecektir.

Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek seminer, konuyla ilgili tüm katılımcılara açıktır.

 Kayıt için ;

http://www.egeliihracatcilar.com/anketler/seminer/KOSGEB_Destekleri_11012016/seminer.asp

ITMA 2015 FUARINDAN İZLENİMLER

14 Aralık 2015

Dört yılda bir 9 Avrupa Ülkesi’nden birinde düzenlenen ITMA fuarı; bu yıl İtalya’nın Milano Kentinde düzenlendi. Alanında dünyanın en büyük ihtisas fuarlarından birisi olan ‘ITMA 2015 Fuarı 12-19 Kasım 2015 tarihleri arasında 1.500’den fazla firma ve 100.000’e yakın ziyaretçinin katılımıyla Milano’da Fiera Milano Rho fuar alanında gerçekleşti.

Tekstil – Konfeksiyon – Kimya ve İplik Bölümlerinden oluşan ITMA 2015 fuarı tekstil teknolojisindeki gelişmeleri yine gözler önüne sermiştir. Eğirme, örme, boyama, baskı, terbiye, dokuma ve nonwoven dâhil olmak üzere toplam 19 sektördeki en son teknolojilerin görüldüğü Tekstil ve Konfeksiyon Makinaları Fuarı’nda “Sürdürülebilir Yenilikler”, “Eğitim&Araştırma” odaklı platformların yer aldığı görülmüş, konferans ve çalıştaylar düzenlenmiştir.

İzmir Kalkınma Ajansı ve Ege İhracatçı Birlikleri’nin destekleriyle yürütülmekte olan ‘Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi’ projesi kapsamında;Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi (TEKSMER) ITMA'yı ziyaret etti.

Firmaların yanı sıra, farklı ülkelerden  dünyaca tanınmış 39 Araştırma Eğitim Kurumu tekstil endüstrisi için yeni teknolojileri ve yenilikçi araştırma yeteneklerini ziyaretçilere sunmuşlardır.

”Sürdürülebilir İnovasyon Sanatına Hakim Ol” sloganı ile fuarda en çok vurgulanan tema “Sürdürülebilir İnovasyon” olmuş, günümüzün trendlerine uygun olarak sürdürülebilirliğin sağlanması için gerekli yeniliklere ışık tutmuştur.  

kaynak: ITMA fuar resmi web sitesi (www.itma.com)

İTKİB ITA AR-GE KORUYUCU FONSİYONEL TEKSTİLLER EĞİTİMİ

14 Aralık 2015

İTKİB'e bağlı ITA ARGE bünyesinde teknik tekstiller, temiz üretim gibi önemli konularda bir dizi eğitim organize edimiştir. 3 Aralık 2015 tarihinde Koruyucu Fonksiyonel Tekstiller konusunda gerçekleştirilen eğitime ilgi oldukça yoğun olmuştur.

Başlıca konu başlıklarından olan, Yanmazlık ve güç tutuşurluk üzerine Marmara Üniversitesinden Sayın Prof. Dr. Mehmet Akalın, elektromanyetik kalkanlama üzerine  Marmara Üniversitesinden Sayın Prof. Dr. İsmai Usta, Balistik kumaşlar üzerine Erciyes Ünversitesinden Sayın Prof. Dr. Abdülkadir Bilişik, UV Koruyucu Tekstil malzemelerinin geliştirilmesi üzerine Ege Üniversitesinden Sayın Prof. Dr. Perrin Akçakoca, Biyomimetik ve biyo-esinli tekstiller üzerine Süleyman Demirel Üniversitesinden Sayın Dr. Çağlar Sivri sunumlar eşliğinde katılımcılara konular hakkında bilgi vermişlerdir.

TEKNİK TEKSTİLLERİN GELECEĞİ TEKSMER LANSMANI YAPILDI

25 Ekim 2015

Türkiye'nin ihracatta ve istihdamda lokomotif sektörlerinden tekstil sektörü gelişen ve değişen dünya koşullarında Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına hız verdi. Koruyucu ve medikal teknik tekstil  ürünleri alanında çalışmalar yapacak olan Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi (TEKSMER)'nin lansman toplantısı gerçekleştirildi.

İzmir Wyndham Otel’de düzenlenen toplantıda konuşan Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, “Toplam 4.7 milyon liraya kurduğumuz merkeze, İZKA Güdümlü Proje olarak destek verdi. Dokuz Eylül Üniversitesi de bina tahsis etti. Artık yurtdışında yapılmak zorunda olan çeşitli testler ve üretimler ülkemizde yapılabilecek” dedi.    

Dokuz Eylül Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü tarafından 2002 yılından bu yana düzenlenmekte olan VI. Uluslararası Teknik Tekstiller Kongresi’nde Türkiye’nin tekstil alanındaki yüz akı olarak nitelendirilen laboratuvarı da tanıtıldı. Tanıtım toplantısı ve kongre açılış törenine İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Genel Sekreteri Murat Yılmazçoban, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şükrü Ünlütürk, Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler, DEÜ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Özgören ile akademisyen ve işadamları katıldı.