Haberler

Manunet II İmalat Teknolojileri Ar-Ge Projeleri 2016 Yılı Çağrısı Açıldı

15 Şubat 2016

Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı kapsamında, TÜBİTAK’ın da katıldığı bir proje olan MANUNETII Projesi temel olarak; yeni imalat teknolojilerinin gelişimini, özellikle KOBİ'lerin imalat konulu Ar&Ge faaliyetlerine katılımını, imalata dayalı ekonominin Avrupa bölgesinde büyümesini, böylece Avrupa imalat endüstrisinin küresel rekabet gücünün artırılmasına katkıda bulunulmasını amaçlamaktadır.

MANUNETII kapsamında, imalat teknolojileri Ar-Ge projelerinin destekleneceği uluslararası bir çağrı açılmıştır. Türkiye’de yerleşik sermaye şirketlerinin de başvurabileceği çağrı süreci, proje ön başvurusu ve proje önerisi olmak üzere 2 adımlı bir prosedürdür. 11 Ocak 2016 tarihinde açılan proje ön başvuruları 17 Mart 2016'ya kadar alınacaktır. Proje önerisilerin son teslim ve başvuru tarihi ise 28 Haziran 2016 dır.

ÇAĞRI KONULARI

  • Bilgi tabanlı mühendislik, üretimde bilgi ve iletişim teknolojilerin kullanımı (endüstriyel robotlar, bilgisayar destekli mühendislik ve tasarım, üretim otomasyonları, vb.)
  • Kaynakların verimli kullanımı ve geri dönüşüm de dahil olmak üzere; çevre ve enerji uygulamalarına yönelik üretim teknolojileri
  • Adaptif üretim teknolojileri
  • Üretimde yeni malzemeler (alaşım, yağ, kaplama, tekstil, inşaat, kompozit, yalıtım, vb.)
  • Yeni üretim metotları, komponentleri ve sistemleri
  • Üretime yönelik diğer ürün ve teknolojiler

ÇAĞRIYA KATILAN ÜLKE ve BÖLGELER
Türkiye, Asturias (İspanya), Bask (İspanya), Katalunya (İspanya), Castile and Leon (İspanya), Navarra (İspanya), İzlanda, İsrail, Lower Austria (Avusturya), Piedmont (İtalya), Romanya, Rusya, Slovakya, İsviçre, Valonya (Belçika), Western Greece (Yunanistan), Almanya.

TÜRKİYE’DEN KATILAN FİRMALAR
Çağrıya katılan Türk firmalar, uluslararası başvuru ile eş zamanlı olarak ikinci aşama olan tam başvuru esnasında, TÜBİTAK'ın 1509 Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programına başvuracaktır.

Çağrı hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki link incelenebilir.

http://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/manunet-2-2016-cagri-dokumani.pdf

 

ERANET INCOMERA 2016 Çağrısı Açıldı

15 Şubat 2016

ERA-NET INCOMERA kapsamında, Nanobilim, Nanoteknoloji, Malzeme ve Yeni Üretim Teknolojileri ile ilgili alanlardaki Ar-Ge projelerinin destekleneceği bir çağrı başlatılmıştır.

Çağrıya katılan ülkeler arasından en az iki sanayi kuruluşunun yer aldığı projelerin desteklenmesine öncelik verilecek ve bir projenin seçilebilmesi için en az iki ülke tarafından desteklenmesi gerekecektir.

ÇAĞRI KONULARI

Çağrı kapsamında aşağıda belirtilen konularda “laboratuvar prototipi aşaması tamamlanmış ve pilot üretim ve/veya son kullanıcı tarafından kullanılabilecek ürün oluşturma aşamasına gelmek için yapılacak Ar-Ge çalışmalarını içeren projeler” için başvuru yapılması beklenmektedir:

Nanobilim ve nanoteknolojiler – Maddenin nano seviyede çalışılması ve işlenmesi; yeni ürün üretilmesinde uygulanması, üretim süreçlerinin geliştirilmesi.

Malzeme – Yeni ürün ve süreçler için yenilikçi ve akıllı malzemeler kullanımı. Örneğin: polimerik (filmler vb.) veya seramik veya metal tabanlı, yapılandırılmış (tekstil vb.) veya katmanlı (kompozitler vb.) veya malzemenin iyileştirilmesi (kaplama vb.).

Yeni Üretim Teknolojileri – Güvenlik ve çevre gereklerini yerine getirecek şekilde yeni üretim teknolojileri geliştirilmesi. (laboratuvar prototip üretim sürecinden pilot üretim sürecine kadar)  

ÇAĞRIYA KATILAN ÜLKELER:

Türkiye, Belçika (Wallonia Bölgesi), Fransa (Alsace ve Nord-Pas de Calais-Picardie Bölgeleri), Almanya, İzlanda, Yunanistan (Western Greece), İtalya (Piemonte Bölgesi), Romanya ve İspanya’dır.  

Detaylı bilgiye ulaşmak için; http://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/incomera-2016-cagri-metni.pdf

TÜBİTAK 1501 Sanayi Ar-Ge Destekleme Programı ve TÜBİTAK 1505 Üniversite Sanayi İşbirliği Destek Programı Bilgilendirme Semineri

20 Ocak 2016

22 Ocak 2016 Cuma günü 09.30 - 12.30 saatleri arasında, Ege İhracatçı Birlikleri Hizmet Binasında TÜBİTAK 1501 Sanayi Ar-Ge Destekleme Programı ve TÜBİTAK 1505 Üniversite Sanayi İşbirliği Destek Programı bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilecektir. Söz konusu toplantıya katılım ücretsiz olup başvurular aşağıda yer alan bağlantı aracılığı ile online olarak alınmaktadır.

http://www.egeliihracatcilar.com/anketler/seminer/TUBITAK_22012016/seminer.asp

 

KOSGEB Destek Programları Bilgilendirme Semineri

06 Ocak 2016

11.01.2016 Pazartesi günü Ege İhracatçı Birlikleri konferans salonunda KOSGEB Destek Programları Bilgilendirme Semineri gerçekleştirilecektir. Güncel KOSGEB destek programları hakkında ayrıntılı bilgilendirme KOSGEB İzmir Kuzey Müdürlüğü Müdürü Dr. Özgür Armaneri’nin sunumlarıyla gerçekleştirilecektir.

Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek seminer, konuyla ilgili tüm katılımcılara açıktır.

 Kayıt için ;

http://www.egeliihracatcilar.com/anketler/seminer/KOSGEB_Destekleri_11012016/seminer.asp