Etkinlikler

Türkiye İnovasyon Haftası 2016 İzmir'den başladı !

17 Mart 2016

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından Ekonomi Bakanlığı desteği ile düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası İzmir'de başladı. Arçelik, Türk Ekonomi Bankası ve Türk Hava Yolları'nın sponsorluğunda, İzmir Kalkınma Ajansı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin katkıları ile de gerçekleşen Türkiye İnovasyon Haftası, gençleri, sanatçıları, iş dünyası ve akademisyenleri bir araya getirdi. Yerli ve yabancı inovatif çalışmalarıyla öne çıkan 44 konuşmacının başarılarını anlatıldığı etkinlikte, TİM ve TEB Girişim Evleri'nin önemli projeleri ile Marker Hareketi'nin uygulamaları da ilk kez İzmir'de sergilendi.

KOSGEB Destek Programları Bilgilendirme Semineri

11 Ocak 2016

11.01.2016 Pazartesi günü Ege İhracatçı Birlikleri konferans salonunda KOSGEB Destek Programları Bilgilendirme Semineri gerçekleştirilecektir. Güncel KOSGEB destek programları hakkında ayrıntılı bilgilendirme KOSGEB İzmir Kuzey Müdürlüğü Müdürü Dr. Özgür Armaneri’nin sunumlarıyla gerçekleştirilecektir.

Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek seminer, konuyla ilgili tüm katılımcılara açıktır.

 Kayıt için ;

http://www.egeliihracatcilar.com/anketler/seminer/KOSGEB_Destekleri_11012016/seminer.asp

 

KOSGEB "AR-GE, İNOVASYON VE ENDÜSTRİYEL UYGULAMA DESTEK PROGRAMI" BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

25 Aralık 2015

TEKSMER'in kuruluş amacı olan Türkiye'nin geleneksel tekstilden teknik tekstiller alanına geçmesinde, Ar-Ge çalışmalarının desteklenmesi ve üniversite- sanayi işbirliği ile araştırma projelerinin geliştirilmesini sağlamak birinci önceliktir. Bu hedef doğrultusunda gerekli olan nitelikli insan kaynağını oluşturmak üzere, tekstil değer zincirinin tümünde bilgi ve teknoloji üretilmesine katkı sağlayacak eğitim ve bilgilendirme seminerleri düzenlemektedir.

TEKSMER'in organizasyonunda 17 Aralık 2015 tarihinde Ege İhracatçılar Birliği(EİB) Hizmet binasında gerçekleştirilen "Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı" bilgilendirme toplantısında, İzmir KOSGEB Kuzey Müdürlüğü Müdürü Sayın Dr. Özgür Armaneri, "Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama destek programı"na kimlerin başvurabileceği, başvuru süreci, destek oranları ve şartları hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Üniversiteden akademisyenlerin de bulunduğu toplantıya çoğunlukla tekstil, deri ve konfeksiyon firmalarından katılım gerçekleşti. Firmaların KOSGEB destekleri alması noktasında göz önünde bulundurması gereken diğer programlardan da kısaca bahsedildiği toplantının devamı niteliğinde 11 Ocak 2016 tarihinde EİB'de KOSGEB Destek Programlarının tamamı hakkında bir bilgilendirme toplantısı düzenlenecektir. 

TEKSMER Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi Açılış Töreni

09 Ekim 2015

TEKSMER Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi lansmanı 6. Teknik Tekstiller Kongresinin ilk günü olan 14 Ekim 2015 Çarşamba günü 10:30-12:00 saatleri arasında yapılacaktır. Açılış programına aşağıdaki linkten ulaşılabilir.

http://www.ittc2015.com/tr/program

Haberler

7. Avrupa Koruyucu Giysiler Konferansı

23 Mayıs 2016

7. Avrupa Koruyucu Giysiler Konferansı (7.ECPC) ve NOKOBETEF 12 23-25 Mayıs 2016 tarihinde Ilıca Otel Çeşme-İzmir'de gerçekleştirilmiştir.

Konferans teklikeli ve tehlike potansiyeli olan ortamlarda bulunan insanların güvenliği ve optimal korunmaları konusuna odaklanmıştır.

Avrupa koruyucu giysiler konferansı, Avrupa Koruyucu Giysiler Birliği ile işbirliği içinde, her defasında başka bir üye kurum tarafından düzenlenmektedir. 7. ECPC ise 2016 yılında Dokuz Eylül Tekstil Mühendisliği Bölümü tarafından düzenlenmiştir. Ayrıntılı bilgi "http://www.ecpc2016.com/" web adresinden alınabilir.

UTİB TÜRKİYE TEKSTİL ve KONFEKSİYON SEKTÖRÜ VIII.ULUSLARARASI AR-GE PROJE PAZARI ZİRVESİ

12 Mayıs 2016

Ülkemizde tekstil ve konfeksiyon sektöründe AR-GE çalışmalarına katkıda bulunmak ve işbirlikleri ortamı oluşturmak amacıyla, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) 2009 yılından beri her yıl “ UTİB Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesi” ni düzenlenmektedir.

Sektörel Ar-Ge Proje Pazarları, inovatif nitelikler taşıması itibarıyla belirlenen ana temalarda, araştırmacıların ve akademisyenlerin “Proje Öneri Posterleri” ni hazırlamaları ve etkinlik gününde panolarda sergilerken aynı zamanda sanayicilerle bire bir görüşmelerine imkan verecek şekilde organize edilmektedir. Talep eden akademisyenlere ayrıca projelerini konferans salonlarında sözlü olarak tanıtma imkanı da sağlanmaktadır. Bu vesileyle,

 • Sanayi-Üniversite,
 • Sanayi-Sanayi
 • Üniversite-Üniversite,
 • Sanayi-Araştırma Kurumu-Üniversite şeklindeki görüşmeler aracılığıyla proje önerilerini ortaklıklara dönüşmektedir.

Ayrıca, ortaklığa dönüşecek projelerin hayata geçirilebilmesi için de Ar-Ge desteği sağlayan TÜBİTAK, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TTGV (Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı), KOSGEB gibi destek mekanizmaları hakkında katılımcıları bilgilendirmek de mümkün olmaktadır. Ar-Ge Proje Pazarları ile,

 • Sektörün yüksek katma değerli, inovatif üretimlere geçişi,
 • İhracatın sürdürülebilir kılınması amacı ile sanayinin gereksinim duyduğu yeni ürünlerin üretilmesi, kalite ve standartların yükseltilmesi,
 • Maliyet düşürücü yeni tekniklerin geliştirilmesi ve yeni üretim teknolojilerini kullanılabilmesi amaçlanmaktadır.

EĞİTİM // TÜBİTAK 1501 Sanayi Ar-Ge Destekleme Programı Proje Yazma Eğitimi

19 Şubat 2016

Kaltek Mühendislik’ten Dr. Ş. Cihangir Özcanlı’nın anlatımı ile 2 Mart 2016 Çarşamba günü 10.00 – 16.00 saatleri arasında, Ege İhracatçı Birlikleri Hizmet Binası'nda TÜBİTAK 1501 Sanayi Ar-Ge Destekleme Programı Proje Yazma Eğitimi gerçekleştirilecektir. Söz konusu eğitim ücreti kişi başı 200 TL olup başvurular aşağıda yer alan bağlantı aracılığı ile online olarak alınmakta ve ücretlerin en geç 1 Mart 2016 Salı günü saat 16:30’a kadar aşağıda verilen hesaba yatırılması gerekmektedir. Söz konusu eğitime katılım 15 kişi ile sınırlıdır.

Bilgilerinize sunulur.

Katılım için aşağıdaki linkten kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

http://www.egeliihracatcilar.com/anketler/seminer/Tubitak_1501_Egitim02032016/seminer.asp

 

Ödeme için hesap bilgileri;

Hesap Adı : Ege İhracatçı Birlikleri
Banka Adı : Vakıflar Bankası T.A.O.
Şube Adı/ Kodu : İzmir Şubesi/ 004
Hesap No : 00158 00728 637 75 69
IBAN No : TR64 0001 5001 5800 7286 3775 69

Manunet II İmalat Teknolojileri Ar-Ge Projeleri 2016 Yılı Çağrısı Açıldı

15 Şubat 2016

Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı kapsamında, TÜBİTAK’ın da katıldığı bir proje olan MANUNETII Projesi temel olarak; yeni imalat teknolojilerinin gelişimini, özellikle KOBİ'lerin imalat konulu Ar&Ge faaliyetlerine katılımını, imalata dayalı ekonominin Avrupa bölgesinde büyümesini, böylece Avrupa imalat endüstrisinin küresel rekabet gücünün artırılmasına katkıda bulunulmasını amaçlamaktadır.

MANUNETII kapsamında, imalat teknolojileri Ar-Ge projelerinin destekleneceği uluslararası bir çağrı açılmıştır. Türkiye’de yerleşik sermaye şirketlerinin de başvurabileceği çağrı süreci, proje ön başvurusu ve proje önerisi olmak üzere 2 adımlı bir prosedürdür. 11 Ocak 2016 tarihinde açılan proje ön başvuruları 17 Mart 2016'ya kadar alınacaktır. Proje önerisilerin son teslim ve başvuru tarihi ise 28 Haziran 2016 dır.

ÇAĞRI KONULARI

 • Bilgi tabanlı mühendislik, üretimde bilgi ve iletişim teknolojilerin kullanımı (endüstriyel robotlar, bilgisayar destekli mühendislik ve tasarım, üretim otomasyonları, vb.)
 • Kaynakların verimli kullanımı ve geri dönüşüm de dahil olmak üzere; çevre ve enerji uygulamalarına yönelik üretim teknolojileri
 • Adaptif üretim teknolojileri
 • Üretimde yeni malzemeler (alaşım, yağ, kaplama, tekstil, inşaat, kompozit, yalıtım, vb.)
 • Yeni üretim metotları, komponentleri ve sistemleri
 • Üretime yönelik diğer ürün ve teknolojiler

ÇAĞRIYA KATILAN ÜLKE ve BÖLGELER
Türkiye, Asturias (İspanya), Bask (İspanya), Katalunya (İspanya), Castile and Leon (İspanya), Navarra (İspanya), İzlanda, İsrail, Lower Austria (Avusturya), Piedmont (İtalya), Romanya, Rusya, Slovakya, İsviçre, Valonya (Belçika), Western Greece (Yunanistan), Almanya.

TÜRKİYE’DEN KATILAN FİRMALAR
Çağrıya katılan Türk firmalar, uluslararası başvuru ile eş zamanlı olarak ikinci aşama olan tam başvuru esnasında, TÜBİTAK'ın 1509 Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programına başvuracaktır.

Çağrı hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki link incelenebilir.

http://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/manunet-2-2016-cagri-dokumani.pdf