Haberler

UTİB TÜRKİYE TEKSTİL ve KONFEKSİYON SEKTÖRÜ VIII.ULUSLARARASI AR-GE PROJE PAZARI ZİRVESİ

12 Mayıs 2016

Ülkemizde tekstil ve konfeksiyon sektöründe AR-GE çalışmalarına katkıda bulunmak ve işbirlikleri ortamı oluşturmak amacıyla, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) 2009 yılından beri her yıl “ UTİB Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesi” ni düzenlenmektedir.

Sektörel Ar-Ge Proje Pazarları, inovatif nitelikler taşıması itibarıyla belirlenen ana temalarda, araştırmacıların ve akademisyenlerin “Proje Öneri Posterleri” ni hazırlamaları ve etkinlik gününde panolarda sergilerken aynı zamanda sanayicilerle bire bir görüşmelerine imkan verecek şekilde organize edilmektedir. Talep eden akademisyenlere ayrıca projelerini konferans salonlarında sözlü olarak tanıtma imkanı da sağlanmaktadır. Bu vesileyle,

 • Sanayi-Üniversite,
 • Sanayi-Sanayi
 • Üniversite-Üniversite,
 • Sanayi-Araştırma Kurumu-Üniversite şeklindeki görüşmeler aracılığıyla proje önerilerini ortaklıklara dönüşmektedir.

Ayrıca, ortaklığa dönüşecek projelerin hayata geçirilebilmesi için de Ar-Ge desteği sağlayan TÜBİTAK, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TTGV (Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı), KOSGEB gibi destek mekanizmaları hakkında katılımcıları bilgilendirmek de mümkün olmaktadır. Ar-Ge Proje Pazarları ile,

 • Sektörün yüksek katma değerli, inovatif üretimlere geçişi,
 • İhracatın sürdürülebilir kılınması amacı ile sanayinin gereksinim duyduğu yeni ürünlerin üretilmesi, kalite ve standartların yükseltilmesi,
 • Maliyet düşürücü yeni tekniklerin geliştirilmesi ve yeni üretim teknolojilerini kullanılabilmesi amaçlanmaktadır.

EĞİTİM // TÜBİTAK 1501 Sanayi Ar-Ge Destekleme Programı Proje Yazma Eğitimi

19 Şubat 2016

Kaltek Mühendislik’ten Dr. Ş. Cihangir Özcanlı’nın anlatımı ile 2 Mart 2016 Çarşamba günü 10.00 – 16.00 saatleri arasında, Ege İhracatçı Birlikleri Hizmet Binası'nda TÜBİTAK 1501 Sanayi Ar-Ge Destekleme Programı Proje Yazma Eğitimi gerçekleştirilecektir. Söz konusu eğitim ücreti kişi başı 200 TL olup başvurular aşağıda yer alan bağlantı aracılığı ile online olarak alınmakta ve ücretlerin en geç 1 Mart 2016 Salı günü saat 16:30’a kadar aşağıda verilen hesaba yatırılması gerekmektedir. Söz konusu eğitime katılım 15 kişi ile sınırlıdır.

Bilgilerinize sunulur.

Katılım için aşağıdaki linkten kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

http://www.egeliihracatcilar.com/anketler/seminer/Tubitak_1501_Egitim02032016/seminer.asp

 

Ödeme için hesap bilgileri;

Hesap Adı : Ege İhracatçı Birlikleri
Banka Adı : Vakıflar Bankası T.A.O.
Şube Adı/ Kodu : İzmir Şubesi/ 004
Hesap No : 00158 00728 637 75 69
IBAN No : TR64 0001 5001 5800 7286 3775 69

Manunet II İmalat Teknolojileri Ar-Ge Projeleri 2016 Yılı Çağrısı Açıldı

15 Şubat 2016

Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı kapsamında, TÜBİTAK’ın da katıldığı bir proje olan MANUNETII Projesi temel olarak; yeni imalat teknolojilerinin gelişimini, özellikle KOBİ'lerin imalat konulu Ar&Ge faaliyetlerine katılımını, imalata dayalı ekonominin Avrupa bölgesinde büyümesini, böylece Avrupa imalat endüstrisinin küresel rekabet gücünün artırılmasına katkıda bulunulmasını amaçlamaktadır.

MANUNETII kapsamında, imalat teknolojileri Ar-Ge projelerinin destekleneceği uluslararası bir çağrı açılmıştır. Türkiye’de yerleşik sermaye şirketlerinin de başvurabileceği çağrı süreci, proje ön başvurusu ve proje önerisi olmak üzere 2 adımlı bir prosedürdür. 11 Ocak 2016 tarihinde açılan proje ön başvuruları 17 Mart 2016'ya kadar alınacaktır. Proje önerisilerin son teslim ve başvuru tarihi ise 28 Haziran 2016 dır.

ÇAĞRI KONULARI

 • Bilgi tabanlı mühendislik, üretimde bilgi ve iletişim teknolojilerin kullanımı (endüstriyel robotlar, bilgisayar destekli mühendislik ve tasarım, üretim otomasyonları, vb.)
 • Kaynakların verimli kullanımı ve geri dönüşüm de dahil olmak üzere; çevre ve enerji uygulamalarına yönelik üretim teknolojileri
 • Adaptif üretim teknolojileri
 • Üretimde yeni malzemeler (alaşım, yağ, kaplama, tekstil, inşaat, kompozit, yalıtım, vb.)
 • Yeni üretim metotları, komponentleri ve sistemleri
 • Üretime yönelik diğer ürün ve teknolojiler

ÇAĞRIYA KATILAN ÜLKE ve BÖLGELER
Türkiye, Asturias (İspanya), Bask (İspanya), Katalunya (İspanya), Castile and Leon (İspanya), Navarra (İspanya), İzlanda, İsrail, Lower Austria (Avusturya), Piedmont (İtalya), Romanya, Rusya, Slovakya, İsviçre, Valonya (Belçika), Western Greece (Yunanistan), Almanya.

TÜRKİYE’DEN KATILAN FİRMALAR
Çağrıya katılan Türk firmalar, uluslararası başvuru ile eş zamanlı olarak ikinci aşama olan tam başvuru esnasında, TÜBİTAK'ın 1509 Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programına başvuracaktır.

Çağrı hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki link incelenebilir.

http://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/manunet-2-2016-cagri-dokumani.pdf

 

ERANET INCOMERA 2016 Çağrısı Açıldı

15 Şubat 2016

ERA-NET INCOMERA kapsamında, Nanobilim, Nanoteknoloji, Malzeme ve Yeni Üretim Teknolojileri ile ilgili alanlardaki Ar-Ge projelerinin destekleneceği bir çağrı başlatılmıştır.

Çağrıya katılan ülkeler arasından en az iki sanayi kuruluşunun yer aldığı projelerin desteklenmesine öncelik verilecek ve bir projenin seçilebilmesi için en az iki ülke tarafından desteklenmesi gerekecektir.

ÇAĞRI KONULARI

Çağrı kapsamında aşağıda belirtilen konularda “laboratuvar prototipi aşaması tamamlanmış ve pilot üretim ve/veya son kullanıcı tarafından kullanılabilecek ürün oluşturma aşamasına gelmek için yapılacak Ar-Ge çalışmalarını içeren projeler” için başvuru yapılması beklenmektedir:

Nanobilim ve nanoteknolojiler – Maddenin nano seviyede çalışılması ve işlenmesi; yeni ürün üretilmesinde uygulanması, üretim süreçlerinin geliştirilmesi.

Malzeme – Yeni ürün ve süreçler için yenilikçi ve akıllı malzemeler kullanımı. Örneğin: polimerik (filmler vb.) veya seramik veya metal tabanlı, yapılandırılmış (tekstil vb.) veya katmanlı (kompozitler vb.) veya malzemenin iyileştirilmesi (kaplama vb.).

Yeni Üretim Teknolojileri – Güvenlik ve çevre gereklerini yerine getirecek şekilde yeni üretim teknolojileri geliştirilmesi. (laboratuvar prototip üretim sürecinden pilot üretim sürecine kadar)  

ÇAĞRIYA KATILAN ÜLKELER:

Türkiye, Belçika (Wallonia Bölgesi), Fransa (Alsace ve Nord-Pas de Calais-Picardie Bölgeleri), Almanya, İzlanda, Yunanistan (Western Greece), İtalya (Piemonte Bölgesi), Romanya ve İspanya’dır.  

Detaylı bilgiye ulaşmak için; http://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/incomera-2016-cagri-metni.pdf