Haberler

75. FIBER SOCIETY KONFERANSI GENEL DEĞERLENDİRME

28 Temmuz 2016

“The Fiber Society” topluluğu 1941 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde; lifler, lif esaslı ürünler ve lifli materyaller ile ilgili bilimsel bilgi ve çalışmaların ilerlemesi ve gelişmesini teşvik etmek amacı ile bilim adamlarınca kurulmuş olan ve  kar amacı gütmeyen bir dernektir. Topluluk, alanında uzman kimyacılar, fizikçiler, mühendisler ve tasarımcılardan oluşmaktadır.

“The Fiber Society” topluluğu, yılda iki defa bahar ve sonbahar olmak üzere teknik konferanslar düzenlemektedir. Bu bağlamda düzenlenen konferansların 75’inci yılının bahar toplantısı olan ve 25-27.05.2016'da gerçekleştirilen konferans Fransa’nın Mulhouse şehri Haute – Alsace Üniversitesi’nde gerçekleştirilmiştir. 

75. Fiber Society Konferansıyla ilgili genel değerlendirme raporunun son haline yayınlarımız kısmından ulaşabilirsiniz.

"Performance Days 2016 Münih - Fonksiyonel Kumaş Fuarı" Genel Değerlendirme Raporu yayınlanmıştır. Rapora Yayınlarımız Bölümü'nden ulaşabilirsiniz.

31 Mayıs 2016

7. Avrupa Koruyucu Giysiler Konferansı

23 Mayıs 2016

7. Avrupa Koruyucu Giysiler Konferansı (7.ECPC) ve NOKOBETEF 12 23-25 Mayıs 2016 tarihinde Ilıca Otel Çeşme-İzmir'de gerçekleştirilmiştir.

Konferans teklikeli ve tehlike potansiyeli olan ortamlarda bulunan insanların güvenliği ve optimal korunmaları konusuna odaklanmıştır.

Avrupa koruyucu giysiler konferansı, Avrupa Koruyucu Giysiler Birliği ile işbirliği içinde, her defasında başka bir üye kurum tarafından düzenlenmektedir. 7. ECPC ise 2016 yılında Dokuz Eylül Tekstil Mühendisliği Bölümü tarafından düzenlenmiştir. Ayrıntılı bilgi "http://www.ecpc2016.com/" web adresinden alınabilir.

UTİB TÜRKİYE TEKSTİL ve KONFEKSİYON SEKTÖRÜ VIII.ULUSLARARASI AR-GE PROJE PAZARI ZİRVESİ

12 Mayıs 2016

Ülkemizde tekstil ve konfeksiyon sektöründe AR-GE çalışmalarına katkıda bulunmak ve işbirlikleri ortamı oluşturmak amacıyla, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) 2009 yılından beri her yıl “ UTİB Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesi” ni düzenlenmektedir.

Sektörel Ar-Ge Proje Pazarları, inovatif nitelikler taşıması itibarıyla belirlenen ana temalarda, araştırmacıların ve akademisyenlerin “Proje Öneri Posterleri” ni hazırlamaları ve etkinlik gününde panolarda sergilerken aynı zamanda sanayicilerle bire bir görüşmelerine imkan verecek şekilde organize edilmektedir. Talep eden akademisyenlere ayrıca projelerini konferans salonlarında sözlü olarak tanıtma imkanı da sağlanmaktadır. Bu vesileyle,

  • Sanayi-Üniversite,
  • Sanayi-Sanayi
  • Üniversite-Üniversite,
  • Sanayi-Araştırma Kurumu-Üniversite şeklindeki görüşmeler aracılığıyla proje önerilerini ortaklıklara dönüşmektedir.

Ayrıca, ortaklığa dönüşecek projelerin hayata geçirilebilmesi için de Ar-Ge desteği sağlayan TÜBİTAK, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TTGV (Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı), KOSGEB gibi destek mekanizmaları hakkında katılımcıları bilgilendirmek de mümkün olmaktadır. Ar-Ge Proje Pazarları ile,

  • Sektörün yüksek katma değerli, inovatif üretimlere geçişi,
  • İhracatın sürdürülebilir kılınması amacı ile sanayinin gereksinim duyduğu yeni ürünlerin üretilmesi, kalite ve standartların yükseltilmesi,
  • Maliyet düşürücü yeni tekniklerin geliştirilmesi ve yeni üretim teknolojilerini kullanılabilmesi amaçlanmaktadır.